НОВОСТИ

«Вкласти» дорівнює «заробити»

ТЕГИ:

Ігор Павлюк

У плані оснащення технічного парку господарства в аграрія нині широке поле для експериментів. Ясна річ, не від хорошого життя. Ціни на машини та агрегати кусаються, а тому кожен вирішує це питання по-своєму, аби отримати максимальну різницю між вартістю засобів виробництва та виручкою за зібраний врожай. Люди підходять до справи по-різному. Хтось роздумує біля вітчизняних агрегатів на виставках (200 тисяч не євро, а гривень!), деякі купують екзотичну багатофункціональну машинерію та потім іноді не знають, що з нею робити. Багато хто рихтує беушну техніку безпосередньо в господарстві, сподіваючись заощадити кошти і на ціні покупки, і на сервісі...

Фото 1. Вкласти дорівнює заробити

У СТОВ «Стебне» роблять ставку винятково на сучасну нову техніку з повним сервісним супроводом.

Усі ці підходи мають право на існування. Господар -слово багатозначне, і одним із найважливіших його смислових відтінків є спроможність генерувати продумані ефективні рішення. Яскраве підтвердження тому - СТОВ «Стебне», яке обробляє 3,5 тисячі га у Черкаській області, поблизу Звенигородки. Господарств, які мають таку площу обробітку і вирощують зернові й олійні культури в Україні, -сотні. І звичайно ж, тут так само мають власне бачення економічної ефективності роботи.

Директор СТОВ «Стебне» Юрій Осадчий справляє враження людини, яка не робить поспішних вчинків, усе продумує, а тому і все встигає. Він без вагань погодився прийняти нас у неділю - у розпал чергової порції вихідних днів, якими нас щедро (мабуть, аж занадто щедро) обдаровує держава.

Фото 2. Вкласти дорівнює заробити

- Ми вже років шість або й більше беремо для роботи винятково нову західну техніку, - Юрій Осадчий веде до МТС господарства.

До жнив залишається заледве тиждень, а тому помітно, що машини та агрегати перебувають у повній бойовій готовності. Три комбайни New Holland серії CX, дбайливо розташовані жатки Oros, понад десять тракторів із причепами для збіжжя... Поруч - техніка, яка знадобиться відразу після жнив. Потужний плуг Kuhn, кілька посівних комплексів Great Plains, дискові борони тощо. Неподалік - новенький самохідний обприскувач Tecnoma. Відразу за ними розставлені «музейні експонати», яких чимало знайдеться у кожному господарстві: ще, мабуть, радянські сівалки та культиватори, на яких працювати собі дорожче, однак викинути їх шкода.

Фото 3. Вкласти дорівнює заробити

- Ми перепробували всі варіанти і переконалися, що не варто ризикувати та купувати техніку, до якості роботи якої виникають сумніви. Свого часу ми так намучилися з беушним комбайном, що вирішили брати лише нові машини та агрегати, - розповідає Осадчий. - Філософія тут проста: придбав нові трактори та комбайни, довірив їх сервісне обслуговування надійному дилеру - і працюй собі спокійно. Все буде гаразд із технікою - все буде добре і з врожаєм, і з прибутком, - каже він.

- Тому, наприклад, ми використовуємо сівалки Great Plains - одного з найвідомі-ших світових виробників.

Нещодавно, до речі, придбали ще одну. Завдяки цьому ми впевнені, що все посіємо так як слід і вчасно, заклавши основу майбутнього врожаю. Також придбали за 3,5 млн грн самохідний обприскувач Tecnoma із кліренсом 180 см, бо нам потрібно нормально доглядати за кукурудзою та соняшником. Так, ми могли б обійтися причіпними обприскувачами чи взяти беушну машину. Однак у цьому разі ми мали б втрати та небажані ризики. Правильно порахуйте і самі для себе зрозумієте, чи матимете економічний ефект від недешевої нової техніки, - пояснює Осадчий.

Фото 4. Вкласти дорівнює заробити

Те ж саме з комбайнами: три машини New Holland встигають не лише зібрати врожай на полях СТОВ «Стебне», але й допомогти сусідам, даючи змогу «відбити» частину коштів на своє придбання й обслуговування.

- Щодо тракторів, у нас головний підхід такий: створити максимально комфортні умови роботи для людей, аби вони менше втомлювалися та могли зробити якісно більший обсяг роботи. Пригадую випадок, коли ми купували кілька імпортних тракторів. Люди в нас тоді в основному працювали на «ХТЗ» та «МТЗ», і дехто побоювався, що не зможе освоїти цю техніку. Один механізатор уперся і все:

«Купіть мені «радянський» трактор, а імпортного я не хочу». Пізніше він сам зрозумів, що помилявся, бо колеги працюють у комфортних умовах, з шумоізоляцією, м’якою підвіскою та кондиціонерами. Ми зрозуміли, що головне - здоров’я людей, -розповідає директор.

Втім, ефективні рішення в господарстві тому так і називаються, що передбачають універсальні підходи, у тому числі й до вибору машин і агрегатів. Директор СТОВ «Стебне» вказує на натруджену дискову борону, яка стоїть поруч.

Фото 5. Вкласти дорівнює заробити

- Цей агрегат у нас працює років сім - і хоч би що! І надійний, і якість роботи на висоті. Наш інвестор пропонував придбати аналогічний агрегат відомого західного бренду, однак я відрадив, бо наша «Краснянка» виконує роботу як мінімум не гірше. Подискували, підрихтували - і як новенька! - посміхається він.

Те ж саме стосується і транспортування зерна. У господарстві налагодили власні склади для зберігання врожаю. На черзі - переобладнання колишніх тваринницьких ферм для цієї ж мети. Так само економічно підійшли й до перевезення врожаю. Для цього використовуються вітчизняні трактори, які мають вже поважний вік, та незважаючи на це, без проблем можуть тягати переобладнані причепи. Так само як і «КамАЗи» та «ЗИЛи», котрих у господарстві достатньо. Усе логічно: перевезення зерна - завдання хоч і відповідальне, але воно не обов’язково потребує спеціалізованих зерновозів, кожен з яких коштує, як хороший комбайн або трактор. Два десятки відремонтованих старих тракторів і вантажівок успішно впораються із цим завданням. Якщо виникнуть якісь проблеми, то на МТС у Стебному є всі можливості для ремонту цього рухомого складу.

Фото 6. Вкласти дорівнює заробити

Ми ходимо по чисто прибраній території машино-тракторного парку СТОВ «Стебне». Уся техніка стоїть під навісами у суворому порядку. Будь-якої миті є можливість її вивести в поле, не витрачаючи зайвих зусиль. Перед тим ми побували на об’єкті, де стоїть сушарка для зерна - там також чисто та створені всі умови для нормальної роботи. На жаль, такий порядок можна побачити далеко не в усіх господарствах: чи руки не доходять, чи не вважають за потрібне. Однак здається, що нормальна робота і техніки, і самого господарства складається з отаких от дрібниць, а також із очевидних рішень. Таким очевидним рішенням для СТОВ «Стебне» є ставка на якісну нову техніку та на хороший сервіс із використанням недорогого обладнання там, де це не зашкодить справі. Трохи банально? Може, й так, проте ніколи не буде зайвим звернути увагу на досвід іншого господарства, в якому сміливо вкладають гроші в нову сучасну техніку, підрахувавши, що вона себе окупить і дасть змогу отримати більше коштів для розвитку.

 

ВИДЕО
СОБЫТИЯ