НОВОСТИ

Світові досягнення – на українське поле (із власного досвіду)

ТЕГИ: no-till Агромир бразильский опыт минеральное питание растений нитрификация сеялки

Компанія Агромир  була створена у 2003 році. Починаючи з 2007 року президент компанії Андрій Твердохліб друкується зі своїми матеріалами на тему впровадження технології no-till в Україні на сторінках журналу «Зерно». Ці статті і сьогодні залишаються актуальними та запитуваними серед вітчизняних фермерів, усіх шанувальників безплужної технології обробітку грунту. Тому ми подаємо чергову добірку матеріалів за 2007-2008 роки, в яких надані корисні данні щодо розвитку no-till в вітчизняних умовах.

Впровадження технології no-till

Основним видом діяльності ТОВ «Компанія Агромир» є продаж засобів захисту рослин, посівного матеріалу, добрив та техніки. Пропрацювавши два роки на цьому ринку, ми дійшли висновку, що без розуміння реальності сільськогосподарського виробництва ми не в змозі працювати в подальшому, тому вирішили придбати власне сільськогосподарське підприємство. От і придбали в Новомиргородському районі Кіровоградської області, у селі Каніж господарство з назвою СТОВ «АФ Вікторія-Агро», яке нараховує 2600 га орних земель. Почали господарювати. Розробили структуру посівних площ, на якій вирощуємо кукурудзу, соняшник, сою, пшеницю, ячмінь і ріпак. 

Попрацювавши рік за традиційною технологією ведення сільського господарства ми предметно познайомилися з проблемами сучасного сільськогосподарського бізнесу, а саме: браком висококваліфікованих і не дуже кваліфікованих працівників, неможливістю жорсткого контролю (через віддаленість точки виробництва), занадто високою залежністю від збоїв у сільгоспвиробництві. Усе це потребувало збільшення інвестицій у високопродуктивну техніку, в обладнання, у пестициди, у постійний ремонт техніки, у залучення до роботи великої кількості людей (для контролю виробництва), до неможливості виконання повної технологічної лінії виробництва, — словом, до процесів, що ведуть господарство до фінансової кризи.

Що ж робити і як правильно діяти в подібній ситуації? Зацікавилися ми no-till технологією: озирнулися по сторонах, поїздили по інших регіонах України. Проте, конкретики та достовірності щодо цієї технології не знайшли. Подалися шукати правди у великому світі. Потрапили до Бразилії, в якої на сьогоднішній день 45 % земель під no-till технологією, і перше місце в світі по загальної кількості no-till земель. За рекомендаціями бразильських фермерів, звернулися до компанії SEMEATO, яка є основоположником no-till технології у Бразилії і протягом 45 років розробляє і випускає no-till сівалки на своїх заводах (8 заводів в Бразилії).

Розповіли спеціалістам компанії SEMEATO про наші проблеми. Отримали згоду на їх візит в Україну, безпосередньо у наше господарство. Менеджер компанії SEMEATO, який обстежив наші грунти та погодно-кліматичні умови, запропонував нам зернову сівалку, серії TDNG, яка здатна сіяти: зернові колосові культури, сою та має пристрій для дрібнонасінних культур таких як ріпак.

Сівалка має: дефазний сошник із двох дисків, розміром 16 і 15 дюймів, розташованих під кутом 10 градусів один до одного; чіткий контроль норми і глибини посіву с/г культур; просту і доскональну систему очистки робочих органів, яка дозволяє сіяти на перезволожених грунтах; комбінований бункер для посівного матеріалу та добрив; спіральну котушку для подачі зерна і шнековий дозатор подачі добрив; ширину міжряддя 16,47 см. Навантаження на кожний сошник регулюється в межах від 60 до 180 кг. Агрегатується: TDNG-420 з трактором МТЗ-1221 (125 к/с), TDNG-520 з трактором Т-150. За детальнішою інформацією звертайтесь за наведеними нижче координатами.

Довелось придбати цю сівалку. Випробовували її в найекстремальніших умовах і, відверто кажучи, ми нею дуже задоволені: раніше не зустрічали техніки, яка працює без зайвих проблем навіть по пожнивних залишках кукурудзи.

Дотепер компанія SEMEATO не була представлена в Україні. Але з осені 2006 року ТОВ «Компанія Агромир» має право продажу її продукції в Україні.

Оскільки компанія SEMEATO — це продаж техніки з чітким супроводженням no-till технології, то ми, ТОВ «Компанія Агромир», створили центр підтримки технології no-till в Україні.

Додаткова інформація. Компанія SEMEATO також випускає механічні сівалки no-till точного висіву для широкорядних посівів сільгоспкультур (кукурудза, соняшник, соя), які постачатимуться в Україну на сезон 2008 року.

Візит до Бразилії

Мета візиту ТО В «Компанія Агромир» до Бразилії полягає в тому, щоб пересвідчитися в ефективності no-till технології та побачити весь виробничий цикл випуску сівалок на заводах компанії SEMEATO.

Щодо високих врожаїв за no-till технологією. Компанія SEMEATO має головне представництво в м. Пассо Фундо на півдні Бразилії. Це добре розвинений сільськогосподарський регіон, де сконцентровано фактично все виробництво компанії SEMEATO. Нині в Бразилії під no-till технологію відведено 25 млн. га земель — це найбільший показник у світі. Основні культури, які тут вирощують, — кукурудза, соя, ячмінь, пшениця і ріпак. Середньорічні показники врожайності сільгоспкультур становлять: кукурудза 8 — 9 т/га, соя — 3 т/га, пшениця та ячмінь 4,5-5 т/га. Середньорічні затрати на сільгоспвиробництво із розрахунку на 1 га (при двох урожаях за рік кукурудзи та сої) становлять: витрати пального 59,4 л/га, внесення азоту — 13,8 кг/га, фосфору — 9,6 кг/га, калію — 13,6 кг/га.

Підгрунття таких показників врожайності та витрат полягає в застосуванні NO-TILL технології, згідно з якою крім посіву, внесення ЗЗР і збору врожаю не доводиться більше нічого робити. Безперечно це призводить до надзвичайної мінімізації енергетичних витрат. Мінімізація внесення добрив полягає в тому що при цій технології земля відновлює свої природні показники родючості. За даними інституту Embrapa (інститут no-till технології в Бразилії), за кожні 10 років оранки втрачається 10-15% родючості ґрунту, натомість за кожні 10 років no-till технології родючість ґрунту навпаки підвищується на 10-15%.

Після таких цифр і наочних результатів у ТОВ «Компанія Агромир» розвіялися сумніви щодо no-till технології. Навпаки ми переконані, що на українських землях можна отримувати не гірші врожаї сільгоспкультур, а навіть кращі, бо наша земля має кращі властивості ніж Бразильська.

Потрібно тільки пам'ятати одне: технологія no-till, як і будь яка інша, не вибачає помилок. Із нашими стереотипами і поглядами на агровиробництво не можна з головою занурюватися в no-till. Потрібен послідовний перехід, який складається з певної послідовності культур у сівозміні, належного застосування добрив і засобів захисту рослин.

Тепер щодо питання, яке розглядалося минулого разу, чи росте ріпак за технологією no-till в Україні? Упевнено відповідаємо: росте, і не гірше ніж за традиційною технологією.

Нині в нашому господарстві ТОВ «Вікторія Агро», що знаходиться в с.Каніж Новомиргородського району Кіровоградської області, посіяно 600 га озимого ріпаку за no-till технологією, попередники — ярий ячмінь та озима пшениця.

Як бачимо з фотографій, ріпак почувається дуже добре. Хотілося б зауважити, що на полях озимого ріпаку посіяного за технологією no-till немає засміченості бур'янами. Чого не скажеш про посіви ріпаку за традиційною технологією, які надміру засмічені редькою дикою (свиріпою). Також отримання дружніх сходів озимого ріпаку за технологією no-till більш вірогідне ніж при традиційній технології, коли при обробці ми пересушуємо ґрунт і чекаємо на опади, які в період посіву озимого ріпаку є малоймовірними у більшості регіонів України.

На сьогоднішній день ТОВ «Компанія Агромир» створила центр підтримки технології no-till в Україні. Маючи власний досвід та підтримку бразильських вчених щодо технології no-till, ми спроможні допомагати господарствам, які цікавляться цією технологією ведення сільського господарства, правильним підбором і придбанням відповідної техніки, складанням плану сівозмін, застосуванням добрив і засобів захисту рослин та вирішенням інших питань щодо впровадження no-till технології. Аби ви також могли пересвідчитися в перевагах технології no-till, ми пропонуємо відвідати наше господарство ТОВ «Вікторія Агро», де можна побачити на власні очі сільгоспкультури, посіяні за no-till технологією, та no-till техніку для посіву від компанії SEMEATO. За необхідною інформацією звертайтесь за наведеними нижче координатами.

Впровадження технології no-till в Україні

Насамперед хотілося б привернути увагу керівників малих та середніх господарств, бо це люди, які безпосередньо бувають на полях та бачать все на власні очі на відміну від керівників великих холдингів. До того ж вони, як правило, мають лише один бізнес — сільськогосподарський — і живуть за рахунок прибутку тільки від цієї галузі. І за скрутної економічної ситуації ці господарства зазвичай першими потрапляють в тяжке становище, ніж великі холдинги, де втрати можна перекрити за рахунок іншого напрямку бізнесу.

У таких ситуаціях є два виходи зі скрутного становища. Перший — впровадження технології No-till , другий — як кажуть, «все приїхали, зливай воду» — виставити господарство на продаж.

Ми віримо в майбутнє сільського господарства України саме з малими та середніми сільгосппідприємствами, адже їхні керівники — це найбільш консервативні люди, які обирають свій шлях раз і назавжди. Але досягти успіху можна, лише ставши на правильний шлях розвитку. Сьогодні це — технологія No-till, але тут зможуть залишитись тільки ті, хто зуміє змінити свій світогляд і буде постійно навчатися новому.

Отже, чому технологія No-till дає нам можливість ефективно господарювати на землі? По-перше, всі наші витрати при цій технології зводяться до мінімуму. А саме: скорочуються витрати людської праці, паливно-мастильних матеріалів, витрати на ремонт та обслуговування с-г. техніки, на добрива та ЗЗР. Дана технологія потребує мінімум техніки: сівалка з трактором, обприскувач та комбайн, більше нічого не потрібно.

Приклад. Сьогодні у наших господарствах СТОВ «АФ Могутнє» та СТОВ «Вікторія Агро», де вже третій рік поспіль впроваджується технологія No-till на загальних площах в 4000 га, витрати пального на вирощування с-г. культур скоротилися до 30 л/га.

По-друге, з кожним роком використання технології No-till ви поліпшуєте стан ґрунту на ваших полях та їхню екологію.

За рахунок чого це відбувається?

Визначення технології No-till:

  • пряме розміщення зерна;
  • мінімальне порушення структури ґрунту;
  • збереження та накопичення рослинних решток на поверхні ґрунту;
  • відсутність попередньої підготовки ґрунту до посіву.

З огляду на це слід виділити фактори, які відповідають за накопичення і збереження вологи в грунті за будь-яких погодних умов, поліпшують процеси нітрифікації, накопичення вуглецю в грунті та забезпечення мінерального живлення рослин. Це — збереження та накопичення рослинних решток на поверхні грунту та мінімальне порушення структури грунту.

До чого приводить збереження і накопичення рослинних решток на поверхні грунту та мінімальне порушення структури ґрунту?

Роса може виділятися в грунті так само, як вона виділяється в літній день на графині чи склянці з холодною водою. Головне, щоб атмосферне повітря мало змогу постійно проникати в грунт і віддавало йому вологу.

Першою умовою атмосферного зрошення є проникність грунту для повітря.

Другою умовою є температура грунту, яка має бути нижчою за температуру повітря.

І третя умова — волосність ґрунту, за рахунок чого роса може мігрувати від нижніх шарів грунту до верхніх, де живуть нітрофікуючі бактерії.

Атмосферне повітря завжди має великий вміст вологи, при чому тепле повітря може містити більше вологи, ніж холодне. Якщо тепле повітря насичене водяними парами, то мінімальне зниження температури зумовлює в ньому згущення кількості парів і утворення роси.

У спекотну літню погоду, коли атмосферне повітря прогрівається до 40 градусів за Цельсієм, а відкритий грунт під сонячними променями нагрівається до 55 градусів, то при технології no-till під рівномірно розподіленими рослинними рештками на поверхні температура грунту навпаки буде завжди нижчою, ніж температура повітря. А грунт, що не обробляється, має відповідну структурність та безліч каналів від діяльності ґрунтових організмів та відмерлої кореневої системи рослин. Саме за таких умов відбувається постійний процес конденсації, і посухи, які трапляються за період вегетації с-г культур, мінімально впливають на їхній ріст та розвиток, чого не скажеш про традиційну технологію, де все абсолютно протилежно.

Нітрифікація. Бактерії, які відповідають за цей процес, гинуть при температурі грунту вище 40 градусів за Цельсієм та без відповідного вмісту вологи в грунті. Нітрифікація може здійснюватися тільки у вологому грунті за наявності кисню. За умови збереження рослинних решток на поверхні грунту атмосферне зрошення та процеси нітрифікації проходять водночас. Як відомо, в повітрі міститься більше всього азоту (близько 80%). Атмосферний азот рослина отримує з роси та туману і за умови функціонування вищезгаданої атмосферної іригації, також на відміну від традиційної технології.

Вуглець та мінеральне живлення рослин. Джерела вуглецю — це розклад рослинних решток, атмосфера (вуглекислий газ) та продукти життєдіяльності бактерій.

Вуглекислий газ у поєднанні з водою, яка потрапляє в грунт завдяки атмосферній іригації, утворює вуглекислоту. Вуглекислота в півтора рази важча за повітря, за рахунок цього вона потрапляє глибше в грунт, де благотворно діє на його мінеральні частини, розщеплюючи дрібні частинки скель та розчиняючи фосфорнокислі солі й польові шпати. Таким чином вона готує найважливіші для рослин (після азотних) фосфорні та калійні елементи живлення. А перегній, який знаходиться у верхньому шарі грунту, продовжує розкладатися під дією атмосферного повітря, вологи та мікроорганізмів. За таких умов вуглекислота не має змоги припинити розклад органічних решток, бо не може знищити мікроорганізми, що здійснюють розклад, як це постійно відбувається при традиційній технології. Тільки технологія No-till здатна забезпечити грунт найбільшою кількістю вуглецю, оскільки сприяє найшвидшому розкладу органічних решток.

Отже, для того щоб досягти результатів при технології no-till, завжди потрібні рослинні рештки на поверхні грунту. А щоб не порушити зазначені процеси, потрібна відповідна посівна техніка, яка зможе закласти посівний матеріал на відповідну глибину по будь-яких рослинних рештках від попередньої культури, мінімально руйнуючи структуру грунту та розрізаючи всі рослинні рештки без перемішування їх із ґрунтом. Такий посів можуть виконувати сівалки від компанії SEMEATO, з якими ми працюємо у своїх господарствах.

Нагадаємо, що SEMEATO — це компанія номер один у світі з виготовлення сівалок для No-till- технології. Всі виробники пристосовують no-till під свою техніку, SEMEATO — робить техніку для no-till.

На сьогодні все те, що ми робили раніше в сільському господарстві, зводиться до абсурду. Але з цим потрібно змиритися і йти далі. Зазвичай люди заклопотані лише одним: чи є цей тип землеробства передвісником майбутнього чи відродженням минулого. Небагато хто може правильно зрозуміти, що No-till виник із нерухомого та незмінного центру розвитку сільського господарства. І в тій мірі, в якій люди віддаляються від природи, все далі і далі віддаляються від центру. Водночас центроспрямована сила проявляється в тому, що виникає бажання повернутися до природи. Але якщо люди просто випадково потрапляють в ту чи іншу течію, рухаючись то направо, то наліво в залежності від умов, то результатом може бути тільки велика активність.

Причина, за якої постійне удосконалення агротехніки вважається необхідним у сільському господарстві, полягає в тім, що природний баланс землі вже так сильно зруйнований тією ж агротехнікою, що земля стає залежною від неї. Цей зв'язок можна також застосувати не тільки до сільського господарства, а й інших аспектів людської діяльності. Лікарі і медицина також стають необхідні, коли люди створюють нездорове середовище.

Здається, що справи фермера можуть йти краще, коли він застосовує наукову методику, але це не означає, що наука може допомогти у поліпшенні природної родючості грунту, це означає, що наука може тільки допомогти відновити зруйновану людьми природну родючість грунту.

Якщо ви обробляєте землю будь-якими сільськогосподарськими знаряддями, структура грунту руйнується, в грунті утворюється дефіцит кисню, внаслідок чого дощові черв'яки та інша ґрунтова фауна гинуть і земля стає твердою та мертвою. Коли це трапляється, виникає потреба в щорічному обробітку. Після того як у живому грунті знищено органіку та мікроорганізми за рахунок обробітку, з'являється потреба у використанні швидкодіючих добрив. Але якщо застосувати метод, при якому земля сама себе розрихлює природним шляхом, відпадає необхідність у обробітку різного виду знаряддями.

Зверніть увагу на незаймані людською діяльністю цілинні землі. Пройдіть, не поспішаючи, цими полями. Бабки та метелики літають у повітрі. Бджоли перелітають з квітки на квітку. Розгорніть листя рослин і ви побачите комах, павуків та багатьох інших дрібних представників фауни, які копошаться в прохолодній тіняві. Кроти та дощові черв'яки риються під поверхнею грунту. Це є збалансована екосистема поля, співіснування комах і рослин перебуває тут в сталому взаємозв'язку. І немає нічого дивного в тому, що поширені в цьому регіоні хвороби рослин не пошкоджують рослини, які ростуть на цих полях.

ТОВ «Компанія Агромир» запрошує до себе у господарство:

  • всіх, хто досі не вірить у no-till,
  • всіх, хто хоче перейти на no-till, але кому не вистачає рішучості,
  • всіх, кого цікавить ця технологія.

У нас ви зможете побачити технологію no-till на власні очі.

Кваліфіковані фахівці ТОВ «Компанія Агромир» нададуть послуги щодо супроводу вашого господарства за no-till-технологією, враховуючи всі особливості вашої сільськогосподарської діяльності.

ВИДЕО
СОБЫТИЯ