НОВОСТИ

Ой ти робот, робот…

ТЕГИ:

Пригадуєте жартівливу пісеньку про робота у виконанні гурту «ТІК»? «Полюбила женщіна робота желізного. Сильного, красівого, в побуті полєзного…»  Жарти­жартами, але роботи й справді починають втручатися геть у всі сфери людського життя. Ну, з коханням це, звісно, перебір, але щодо решти – правда. Інженерна думка невпинно рухається у бік створення розумних машин, котрі замінять найтяжчі, найнудніші й найточніші операції на виробництві. Роботи вже домінують в автопромі, важкому машинобудуванні, металургії, фармацевтиці та інших галузях. Інтелектуальних машин потребує й сільське господарство. Надто на таких напрямах, як збирання овочів, ягід, плодів, подача кормів, вилучення відходів, доїння, боротьба з бур’янами на полях тощо. Процес впровадження роботів у виробництво доволі дорогий і складний, позаяк жива природа висуває до них підвищені вимоги, поводячись нестандартно. Проте прогрес не зупинити!

Невтомний садівник Tertill

Хімія – зручна та ефективна річ, водночас вона вбивча для довкілля, шкідлива для здоров’я людей. Тому фермери, інженери шукають способів зменшення залежності від фунгіцидних обробок або й повної відмови від них із допомогою розумних машин. Рік тому аграрний світ облетіла звістка про те, що американець Джо Джоунз розробив робота для виполювання бур’янів на ділянках, де вирощуються овочі. Машина на ім’я Tertill оснащена акумулятором, сонячною батареєю для його заряджання, тримерами з волосінню і кількома датчиками наближення. Інженерні довідники дають визначення тримера як елемента електричної бритви для підрівнювання вус чи бороди або ж коси, обладнаної електричним чи бензиновим двигуном. На підставі цього ви, напевне, зрозуміли принцип дії агрегату. Це так само своєрідна бритва, або сапа, яка виполюватиме бур’яни. Пересуватиметься на чотирьох нахилених колесах, може їздити й по городу, й по складнішій місцевості.

Пристрій зовні нагадує робот­пилосос Roomba. Призначений для цілодобового перебування в саду або городі. Для прополювання використовує просту схему: бур’яни короткі, рослини довгі. Іншими словами, робот, наближаючись до рослини або бур’яну, активує датчик, який визначає висоту розташованого перед ним об’єкта. Розпізнавши рослину, Tertill, не чіпаючи її, скошує бур’яни. Робот також за потреби може поливати рослини.

Після тривалих випробувань апарат дістав дві додаткові функції: передавати на смартфон власника інформацію про стан посівів і ґрунту, а також працювати в ролі опудала від кроликів або білок. Для запуску робота в серійне виробництво Д. Джоунз заснував компанію Franklin Robotics. Незабаром Tertill можна буде придбати за $250. На думку розробника, новий робот сподобається прихильникам робототехніки та фермерам, які вирощують рослини без застосування добрив і засобів проти бур’янів.

 

Hal­Bot Трапенберга

2018 року команда студентів Nexus Robotics із Канади (Нова Шотландія) виграла в міжнародному конкурсі «Знищення бур’янів та шкідників», який було проведено в рамках програми Ag­Bot Challenge, та дістала премію в $30 тис. за робота, котрий знищує бур’яни. Змагання проводилося в двох номінаціях: «Знищення бур’янів і шкідників» та «Збирання врожаю». «Бур’яни – велика проблема. Більшість сільгоспкультур можна захищати з допомогою розпилення хімічних спреїв, проте на овочах їх застосовувати дуже складно, – сказав Томас Трапенберг, представник коман­ди та професор комп’ю­терних наук Університету Делхаузі. – Тому ми вирішили побудувати робота, який допоможе фізично позбутися бур’янів». Представлений командою робот R2 Weed2 (Hal­Bot) – автономна машина, яка використовує штучний інтелект, щоб розрізняти бур’яни та культури, призначена як для фізичного знищення бур’янів, так і для точного розпилення гербіцидів. Позаяк робот обприскує лише бур’яни, а на культурні рослини гербіцид не потрапляє – витрати гербіцидів відчутно знижуються проти рівня, який вноситься у суцільний спосіб. Це дає змогу використовувати ефективніший гербіцид і вберегти сільгоспкультуру від шкідливої дії хімікатів. Робот має 1,5­метрову квадратну рамку з центральною насадкою для розпилення добрив або гербіциду та різальне колесо, аби зрізати бур’яни з менш розвиненою кореневою системою. Агрегат може сам визначати, який бур’ян потрібно зрізати, а який обприскати гербіцидом. Із його допомогою розв’язують дві проблеми – звикання бур’янів до гербіцидів, що знижує їх ефективність, та нестачі ручної праці для їх фізичного знищення. Трапенберг вважає, що застосування роботів не призведе до скорочення зайнятості в сільському господарстві. Навпаки, їх технологія підвищить привабливість фермерства. «Насправді може з’явитися більше невеликих ферм, позаяк їх господарі будуть звільнені від потреби працювати вручну або ж наймати сезонних працівників», – зауважив науковець.

Отримані $30 тис. буде інвестовано в дальшу розробку й тестування робота. Найближчого літа команда планує працювати з фермерами, які зацікавлені у випробуванні агрегату. Виношуються плани щодо розробки другої версії робота.

 

Столик на коліщатках

Швейцарський стартап ecoRobotix цьогорік завершив проект зі створення робота з елементами штучного інтелекту, який знаходить та обприскує бур’яни гербіцидами. Зовні робот нагадує столик на коліщатках із величезною антеною, що їздить між грядками.

Перші випробування робота­прототипа ecoRobotix було проведено на полі цукрових буряків поблизу міста Бавуа (кантон Во, Швейцарія). По закінченні експериментів рідину замінили на справжній гербіцид для боротьби з бур’янами. Результати досліджень перевершили сподівання: внаслідок точних і виважених дій «столика» бур’яни було знищено, а культурні рослини залишилися неушкодженими! EcoRobotix успішно впорався зі своїм завданням і тепер готується до дальшого етапу проекту – впровадження у серійне виробництво.

Розробники ecoRobotix упевнені, що робот може скоротити застосування гербіцидів і пестицидів у сільському господарстві в 20 разів. Такої думки дотримуються інвестори. Вони впевнені, що інтелектуальна конструкція знизить потребу в універсальних гербіцидах і генетично модифікованих зернових. Компанія планує вийти на ринок уже на початку 2019 р.

 

Олександр Федоренко

ВИДЕО
СОБЫТИЯ