НОВОСТИ

Теплиця-термос для бананів, або $300-400 з кожного м2

ТЕГИ:

Ігор Самойленко

Ну хто з читачів не намагався виростити на вікні лимон чи інший цитрусовий екзот? Більшість спробувала й закинула цю безуспішну справу, чи не так? Саме так починав і киянин Анатолій Патій. Однак на відміну від невдач у загалу любителів таке хобі інженера­системотехніка цивільної авіації було успішним і навіть переросло в бізнес. І непоганий бізнес, до речі. За словами підприємця, кожен квадратний метр створеної ним теплиці тропічних рослин у с. Рожни під Броварами на Київщині дає 300­400 доларів чистого прибутку. Ми продовжуємо розповідь про самобутнього професіонала «банано­лимонної справи», розпочату журналом ще років вісім тому.

Звичайне захоплення тропічними рослинами, підкріплене постійною самоосвітою й величезною терпеливою практикою, перетворило інженера в агронома­селекціонера: у штучно створених тропіках і субтропіках біля власного будинку вже впродовж багатьох років зростає до 50 видів різних рослин: від уже добре звичних нам лимонів, апельсинів, ананасів, інжиру, гранатів і ківі до менш відомих папайї, маракуйї, суничного дерева, гуанабани та наранхіли, зокрема й виведені ним сорти карликового і суперкарликового банану Київський. Інженерний фах допоміг Патію сконструювати термотеплицю за принципом дії термоса: не впускає холод і не випускає тепло. Через те потребує в 15 разів менше обігріву, ніж звичайна.

– Звичайні скляні теплиці, зокрема й уславлені нідерландські, дуже енергоємні – майже 70% тепла в них викидається в повітря, тоді як у моїй теплиці його втрачається не більше 5­7%, – розповідає Анатолій Патій. – На свою розробку я отримав європатент у Німеччині. За цією технологією можна будувати й інші споруди – будинки, гаражі, магазини тощо. Мій будинок саме такий. Навіть за великих морозів батареї опалення вмикаються максимум на 3­4 години впродовж доби, й цього цілком достатньо. Нині, як бачите, опалення в теплиці вимкнене, батареї холодні (ми гостювали в середині лютого), в приміщенні +15°С, зверху стеля ще й затінена від сонця. На сьогодні я вже продав 758 таких теплиць по Україні та 209 – по країнах СНД (Білорусь, Молдова, Латвія, Естонія). 30 останніх продажів здійснив до Європи, був покупець навіть з Єгипту. Люди зводять за цією технологією 9­поверхові будинки, у 15 разів менше платять за опалення.

– Так у чому ж особливість вашого «термоса»? В тому, що теплиця заглиблена та прилягає до стіни будинку? Споруда не схожа на вегетарій Іванова?

– Моя теплиця це, так би мовити, багатошаровий пиріг, товщина стіни всього 25 см, однак за ефектом енергозбереження вона аналогічна дії 3,5 м цегляної стіни: не впускає холод і не випускає тепло. Котел у режимі нагрівання працює 15 хвилин і відключається, регулятор температури стежить за тим, аби навіть за морозу ­30°С тут було постійно +15°С. Сонячний вегетарій Іванова – це зовсім інше. За його проектом (до речі, теж київського інженера, щоправда, ще 1960­х років. – І. С.) дах і сама теплиця нахилені під певним кутом до землі й повинні були допомагати збирати більше сонячних променів, а спеціальні вентилятори зібране за день тепло мали заганяти в керамічні труби з отворами, які й віддавали б тепло ґрунту. Однак, як на мене, проект недосконалий. Сьогодні сонце є, а завтра його нема, розсіяним випромінюванням теплиця не обігріється. Вона буде ефективною на півдні або ж у Каліфорнії, де завжди сонячно й немає великих снігів. У нас 2012 року теплиця була повністю занесена снігом, ми втомилися скидати його. Тому важливо між подібними спорудами передбачати двометрові простори, куди можна було б скидати цей сніг. Зі згаданими сонячними вегетаріями можливо експериментувати як з маленькими тепличками при будинку. Як бізнес – такий проект не працюватиме.

Висушену шкірку бананів дружина Тетяна використає у своїх картинах

Висушену шкірку бананів дружина Тетяна використає у своїх картинах

Найперша моя теплиця була зведена ще в 1990­х роках, вона була розміром усього 12,5х2,5 м, пробував її на Чернігівщині, в Козелецькому районі, потім розмір збільшував – 23х3 м, перевіряв свою теорію, як працює. Нині мій основний проект має розмір 55х5 м, це вже промисловий об’єкт. У теплиці, як бачите, нема ні­якого денного підсвічування – три лампочки на все приміщення, на стінах біла фольга для світловідбивання. Нині на моє замовлення в Туреччині виготовляють кращу фольгу, ніж ця, покриту оксидом алюмінію, яка не втрачає своїх властивостей і через 200 років. У цій теплиці освітленість у 1,8 раза вища, ніж на вулиці. Як сонце яскраве – я  затіняю, як бачите. Котел працює загалом усього три години на добу. Нинішній споруді вже 16 років. У мене вона приєднана до будинку, однак це не обов’язково. Збирається просто, як конструктор LEGO, задля цього не треба професійних будівельників, її зведення обійдеться у 2,5 раза дешевше зведення традиційної скляної теплиці. Фахівець знадобиться лише задля установки теплового обладнання. Усі будматеріали для цього в Україні наявні. Словом, я продаю не просто проект теплиці, документацію на неї, а практично вже готовий бізнес. Адже у ній можна вирощувати буквально все – як плоди цитрусових чи іншої екзотики, так і їх саджанці. Скільки і в якому асортименті – залежить від вашого вибору культури. До проекту я даю детальні рекомендації. Якщо ж у вас немає прихильності до тропічних рослин, вирощуйте тут цілорічно картоплю, овочі, зелень, гриби чи квіти. Однак слід зважати на агротехніку. Бо взимку, наприклад, томатам треба робити підсвічування, до 12 годин збільшувати день. А цитрусовим та іншим екзотам підсвічування не потрібне.

У зимовому саду одного із клієнтів, що придбав проект А. Патія

– Ваш нинішній бізнес – продаж проектів теплиць? До речі, скільки коштує такий проект?

– Я й далі продаю проекти теплиць. Однак основний нині бізнес – продаж саджанців тропічних і субтропічних рослин. Мій проект вартує 500 євро, це проект теплиці 20х5 м. Саме будівництво теплиці сьогодні, думаю, обійдеться в $10 тис., моя 2003­го обійшлася у $3 тис. Долар за цей час подорожчав у 5 разів, а цемент – у 12,5 раза. Окупиться така теплиця рівно за три місяці після пуску її в дію. Попит на саджанці цих рослин реально високий: мені поступає замовлень до 700 тисяч, хоча знаю, що й 1 млн вже реальна цифра. Я ж вирощую таких саджанців лише 40 тисяч щороку. Не встигаю вирощувати, навіть скуповую в інших. Я у трьох місцях побудував теплиці, ось і племіннику звів неподалік. Мені цим бізнесом вистачає годувати п’ять сімей. Загалом кожен метр квадратний такої теплиці здатен забезпечити $300­400 чистого прибутку. Хто придбав мій проект, їх теж часто показують по телевізору. Однак не всі беруть такий проект під бізнес, багато хто із заможних людей просто вирощує зимовий сад для себе і не бажає цим хвалитися, понад 300 замовлень на теплиці було із Конча­Заспи…

– Які саджанці найпопулярніші?

– Саджанці лимона, банана, ананаса. Нині, до речі, у мене немає жодного саджанця маленького банана чи ананаса. Я вимушений скуповувати їх у людей для себе по 70 грн. Бізнес на саджанцях має багато переваг. Я з вікон його починав, з одного дерева мав 100 черенків і продавав кожен по $3. Нині у мене для цього теплиця, вона не для вирощування плодів. Я обриваю всі бутони, не даю їм заквітнути, й нарізаю по 300­400 черенків. Далі укорінюю їх. І продаю від 100 грн і вище. Чим чудовий цей бізнес – якщо сьогодні не продав саджанець за 100 грн, через тиждень він підросте і вже коштує 200 грн, ще пізніше – 400 грн і так далі. Він підростає і ціна його також. А часто заможні люди бажають придбати такий, щоб уже лимони висіли, у них бажання немає чекати.

Це бізнес, на якому Нідерланди заробляють €160 млрд щороку, це чотири нерозкрадених бюджети нашої країни. І ґрунти в них не чорноземи, а мулисті, дерново­підзолисті чи торфові болота; населення чи не втричі менше нашого. Однак саджанці усіх квіткових і декоративних рослин вони вирощують і продають по усьому світу.

Так і з енергетикою. Бідкаємося, що газ став надто дорогий. Застосувавши мою технологію, можна утеплити будь­що. І поставити лічильники на споживання тепла. Проте ніхто не хоче. Ми тільки плачемося й чекаємо, що все зробить діючий чи новообраний президент. Звісно, що енергетичні компанії противляться цьому: хто ж хоче, щоб йому в 15 разів платили менше за газ? Я сплачую менше, так вони тут навколо все перерили, шукають, де я начебто несанкціоновано під’єднався.

 

Кількість екзотичних рослин в імпровізованих джунглях Анатолія Патія просто неймовірна: під однією стіною зеленіли на стелажах черенки саджанців цитрусових, з іншого боку тропічними садами росли, квітували й плодоносили невисокі деревця. Гілки гнулися від лимонів, мандаринів, апельсинів, причому нерідко кілька різних видів плодів зростали на одному дереві, котрі Патій називає деревами­садами. І хоча умовно першу теплицю називають цитрусовою, а другу – банановою, обидві нагадують невеличкі ботанічні сади: каламондіни, кумквати, мурайя, папайя, маракуйя, ківі, каністел (яєчний фрукт), гуанабана (сметанне яблуко), карісса, лайм, лімонелла або лаймкват, мушмула, авокадо, полуничне, кавове та помідорне дерево, маслини, мирт, тамарин (індійський фінік), лавр, наранхіла – все важко й перерахувати. 

 

– Плоди ми лишаємо лише для демонстрації, аби відві­дувачі бачили, що вирощування завершується логічно. Наша мета – виростити здоровий якісний саджанець, який дасть можливість кожному спробувати себе у справі кімнатного чи тепличного садівництва. Мої сорти інжиру та гранату здатні рости просто на вулиці, аби лише великого морозу не було, – каже Анатолій Патій. – Загалом їм не стільки зимовий мороз страшний, як весняні приморозки. Мій гранат витримує ­33°С, однак для нього згубні 20 травня ­7°С. У цей час рослина вже з листям, іде сокорух і замерзлий сік розриватиме тканину стебла і гілок. Як ви помітили, мене цікавлять більше плодові культури, хоча тут є й деякі квіткові – наприклад, гібіскуси. Я здійснив перехресне запилення й на одному кущі маю кілька гілок із квітами різних кольорів – білих і рожевих, дуже красиво. Це мій дарунок дружині – вона з висушених пелюсток цих суданських троянд виготовляє флористичні картини, так звана ошибана.

Задля найнетерплячіших покупців саджанців цитрусових Анатолій Васильович застосовує розмноження методом повітряного укорінення. Обирається доросла гілка лимона, апельсина чи мандарина, зрізається в певному місці на ній кора і сюди прикріплюється пакет з ґрунтом і мохом сфагнум, який добре утримує вологу. Через три місяці цю частину гілки з уже готовою кореневою системою зрізають та висаджують у горщик – готове абсолютно доросле дерево, яке у звичайних умовах слід вирощувати 3­4 роки. Цей метод відомий близько 4 тис. років, саме так вирощували плодові дерева в Японії та Китаї задовго до нашої ери. У країнах із теплим кліматом так можна вирощувати чимало плодових культур, у наших широтах це можливо лише із цитрусовими й в умовах теплиці.

У так званій банановій теплиці опалення було включене, регулятор виставлений на +20°С. Відразу ж за дверима росло кілька ананасів у різній стадії вегетації. На уже звичне для Патія запитання, чи можна виростити ананас у домашніх умовах, якщо укорінити зрізану верхівку плода, Анатолій Васильович відповів ствердно. За однієї умови – якщо цей плід ще не поміщався до холодильника.

Зима. Вигляд теплиці ззовні

Зима. Вигляд теплиці ззовні

– Ось у такому горщику на 5 л ананас дає 40 пагонів, у себе на вікні ви можете 10 подібних ємностей поставити, я прийму у вас усі пагони по 70 грн за кожен, – агітував нас арифметикою підприємець. – Порахуйте: 40 пагонів у кожному горщику, в 10 горщиках – 400, множимо на 70 і ви вже маєте 28 тисяч! А ананас на додачу ще й бокові пагони дає. Ось нині я не маю жодного ананаса, аби вам продати! До речі, чи знаєте ви, що ананас може у спеку до +40°С зростати без зрошення до півроку? В Таїланді зрізали ще зелений плід ананасу, всього 140 грамів, кинули на полицю. І він без коренів, без живлення виріс до 1,4 кг і визрів! Це єдина рослина, яка бере з повітря поживні речовини, абсолютно не примх­лива і нічим не уражається, – продовжував дивувати цікавинками з життя тропічних рослин Патій.

А банани саме квітнули, опустивши до самої землі велетенські грона квітконосів.

– З метою зменшення висоти стебла я схрестив карликовий банан із текстильним, що не дає плодів, і тепер мій суперкарлик Київський має всього 80 см росту – найнижчий у світі (карлик – до 1 м) і може плодоносити навіть на вікні, при +15°С, – вів далі Анатолій Васильович. – Оце відплодоносить, зрізаю стебло під корінь (це трава, ви ж знаєте), а корінь живе 40 років. До речі, банан теж дає до 30­40 пагонів щороку, які я теж приймаю по 70­100 грн. Це теж унікальна культура – сама збирає росу, є природним пилосмоком, за 4 м навколо себе тягне пилюку для самопідживлення. І так само по півроку росте без води, у наших умовах нічим не уражається. Я вивів один сорт ананасу, плід був у 15 кг вагою, у мене його купили на корпоратив за $500. На тій вечірці його зрізали й з’їли, потім телефонують – куди стебло подіти? Привезли мені назад, подарували. Ось він викинув три пагони і вже їх за тисячу гривень кожен купили заново, навесні відсаджу. Багачі не хочуть чекати: дають $200­300, аби швидше плодоносили. Це чудовий бізнес. Проте народ лінивий. Ніж щось таке робити, він швидше спокуситься ідеями «а­ля Мавроді», пам’ятаєте? Сказав: несіть по $1 тис., через місяць буде $2 тис. І понесли…

Оця тепличка (20x5м) приносить мені щороку $30 тисяч прибутку. Це одна сотка землі. Ви бачите як можна ефективно використовувати землю? А скільки таких теплиць можна звести у степах Запоріжжя, Херсонщини й експортувати лимони, ананаси та банани до Європи? Свого часу я вичитав із літератури, що цей напрям не був дивиною для наших широт. До революції 1917 року ми експортували до Європи 3 тисячі пудів ананасів на рік! У нас існує 300­річний досвід вирощування лимонів, апельсинів, ананасів та інжиру в закритих приміщеннях (теплицях, парниках, будинках).

Динне дерево, або папайя, з гроном плодів упиралося у стелю теплиці, неподалік зростали псидіум суничний із родини миртових, каністел, кавове дерево. Історій про кожну рослину від Патія не переслухати.

– Папайя – це дерево нетерплячого садівника, найшвидше росте. Я привіз з Африки зернятко, посадив, за 9 місяців таке вимахало. Я його обрізаю без кінця, швидко росте. Із плодів смачнюще варення готуємо. Папайя, до речі, лікує цироз печінки, 1 г папаїну вартує як 1 г золота, це найдорожча рослина. І найурожайніша – 240 т/га, далі банани – 180 т/га, потім – цитрусові. Як квітне суничне дерево теж варто бачити – великі ароматні біло­жовті квіти, плоди теж жовті, великі, як тенісний м’ячик, за смаком – суниця з ананасом. У мене два види – рожеве і жовте.

Про наранхілу – золотий плід Анд, або «нектар богів», плід котрої нагадує маленький апельсин, чи не найсмачнішу рослину у світі, бо знавці кажуть, що плід поєднує смаки найкращих фруктів світу – ананасу, суниці, ківі, манго та фейхоа, власник цього деревця розповідає з особливим пієтетом. А ще обов’язково проекзаменує вас, чи знаєте ви, де знаходиться пам’ятник хабареві? То знайте – йдеться про триметровий пам’ятник апельсину в Одесі на бульварі Жванецького. Одесити справді люблять говорити, що якщо Рим врятували гуси, то Одесу – зробили великим містом і портом саме апельсини. У лютому 1800 року 3000 свіжих грецьких апельсинів найкращого сорту з Одеси доставили кінними екіпажами до Санкт­Петербурга в подарунок імператору Павлу I, аби отримати кредит на 25 років і відновити будівництво порту. Фруктовий обоз дістався у рекордний термін і так само швидко відновилося будівництво. Одеса була врятована.

Трохи анекдотично, але певна роль апельсинів в Україні вигулькнула й пізніше, в часи Помаранчевої революції. Однак, жарти жартами, але спробувати невеличкий бізнес на саджанцях цитрусових, як показує досвід Анатолія Патія, цілком можливо. Тим паче, що фруктові дерева вдома – це не лише красиво, оригінально й екзотично. Це ще й надзвичайно корисно. Такі саджанці підвищують працездатність, знімають втому, очищають повітря – цитрусові вбивають 90 % хвороботворних бактерій у приміщенні. Кажуть, що практичні японці абсорбують аромат лимонів та апельсинів і пропускають його через кондиціонери в конструкторських бюро та НДІ.

ВИДЕО
СОБЫТИЯ