НОВОСТИ

Кукурудзяні перегони

ТЕГИ:

До кукурудзи в Україні завжди ставилися шанобливо. І річ не у примусовому потуранні прихильності владців і спущених із гори настановах, «цариця полів» здобула свій титул у чесній боротьбі, забезпечуючи аграріям стабільний дохід, віддячуючи за дбайливе ставлення до себе. Наразі кукурудза доросла й до свого чемпіонату. На демополі ПАП «Агропродсервіс», що на Тернопіллі, відбулася західноукраїнська першість серед гібридів кукурудзи.

Олексій Рижков

Красиві рекламні проспекти намагаються переконати аграріїв, що гібриди, описані в них, - найкращі. Для цього використовують і візуальну інформацію (фотографії довершеної кукурудзи милують око), і купу цифр (урожайні рекорди та інші звитяги), і свідчення аграріїв (мовляв, посадив цей гібрид, і результат перевершив усі сподівання). Проте так уже влаштований покупець, що доки він самотужки не переконається в ефективності того чи іншого гібрида, доти й не зробить вибір на його користь. Змагання між гібридами кукурудзи - це чудова нагода побачити, власне, що є що. Гостинні господарі не лише забезпечили виняткову організацію, максимальну доступність усієї інформації, а й по-справжньому зігріли теплим ставленням і гарячею їжею численний фаховий загал на жовтневій прохолоді. Директор ПАП «Агропродсервіс» Андрій Баран розповів про те, як виникла ідея провести такий захід: «Назагал у корпорації «Агропродсервіс» понад 40 тис. га землі в обробітку.

Директор ПАП Агропродсервіс Андрій Баран

Ми вирощуємо озимий ріпак, озимий ячмінь, озиму пшеницю, ярий ячмінь, яру пшеницю, горох, сою (практично вся вона переробляється на місці), цукрові буряки (3000 га, на наступний рік плануємо 3600 га), кукурудзу (займає приблизно 20% наших посівних площ, здебільшого це гібриди компаній КЛУБ, Ріопеег, Мошаїйо, Ілп^гаіп, назагал у товарних посівах у нас півтора десятки гібридів). Неординарний захід - західноукраїнський чемпіонат серед гібридів кукурудзи, чи не так? Як народилася ідея такого «змагання»? Ми вже впродовж тривалого часу працюємо з багатьма виробниками й постачальниками насіння кукурудзи. Для нас напрочуд важливо висівати саме найкраще насіння, застосовувати новинки - гібриди, що дають оптимальний результат. Ми повсякчас висівали демонстраційні посіви, але коли людина безпосередньо не присутня на збиранні, то відповідно й не надто довіряє результатам на таких ділянках. Відтак з’явилася ідея зробити справжній чемпіонат, а збирання провести в присутності чималої кількості аграріїв і медійників. Запропонували компаніям-виробникам, вони охоче погодилися, і захід відбувся. Наразі тут представлено 11 компаній, 135 гібридів кукурудзи, демонстраційне поле площею 25 га. Попередник - ярий ячмінь. В один день висіяли, проводили ідентичні технологічні операції, вносили 100 т гноївки, азотні добрива не застосовували, захищали посіви від бур’янів, натомість від шкідників і хвороб препаратів не додавали. Тобто чистоти експерименту додержано. Звичайно, цей захід можна лише умовно назвати змаганням, адже кожен гібрид має спрямованість на певні погодні умови. Одержану інформацію варто звести до купи, опрацювати, проаналізувати, донести фахівцям. Все відбувається в онлайн-режимі, зважування прямо на полі (можете бачити електронні ваги) й викладення інформації в мережу Інтернет. Проте це аж ніяк не означає, що варто орієнтуватися лише на гібрид-переможець, адже, певно, не зовсім коректно порівнювати гібриди з різними ФАО. Цього року посуха нас дещо зачепила. Щодо кукурудзи розраховували на 10 т/га у сухому зерні, а результат буде 8-8,5 т/га. Втім, думаю, як для цього року - це непоганий результат, й економіка буде доволі пристойною. Кукурудза разом із ріпаком і цукровими буряками належить до ключових наших культур: саме від них ми отримуємо найвідчутніші фінансові надходження. Кукурудза посідає вагоме місце і в нашому зернофуражному балансі, адже ми маємо тваринництво: свинарство (поголів’я - близько 120 тис.), ВРХ (понад 3000 голів). Ми є елітгоспом, займаємося вирощуванням насіння ярих зернових культур, сої, маємо насіннєвий завод потужністю 15 т/год (лінія фірми СІМВМА), працюємо з іноземними компаніями, одне слово, намагаємося розвиватися».

Змагання є змагання, і поступово стали виокремлюватися фаворити. Скажімо, компанію «Євраліс» достойно представив ранньостиглий гібрид Дельфін Б1 (ФАО 190). Цей трилінійний гібрид, напрочуд стійкий проти вилягання, показав 96,37 ц/га врожайності за вологості 17,4%.«3аатбау» може пишатися середньораннім гібридом із високими початковими темпами росту Анжело (ФАО 270), урожайність якого сягнула 97,17 ц/га. Не почувалися чужими на кукурудзяному святі й вітчизняні продукти. Так, середньоранній гібрид Маршал (ФАО 270) НВФ «Селекта» продемонстрував урожайність 73,75 ц/га за вологості 16,7%, а середньостиглий гібрид ДН Берека (ФАО 390) «Зоря Маїс Насіння» показав урожайність 73,07 ц/га. Представники компаній - учасниць кукурудзяних перегонів залюбки поділилися своїми враженнями й розповіли про гібриди, які мають попит на західноукраїнському ринку. Менеджер компанії Pioneer з агрономічної підтримки Західного регіону Микола Костюк зауважив: «Західна Україна є сприятливим регіоном для вирощування кукурудзи з огляду на належну кількість опадів, непогані ґрунти. Тут є попит на гібриди ранньостиглої, середньоранньої, середньостиглої груп. Непогано дозрівають гібриди із ФАО 330, ще вчора це здавалося неможливим. Наша лінійка серйозно розширюється, є непоганий вибір, для кожного господарства запропонуємо варіанти. Тим, хто працює за інтенсивними технологіями, радимо свої новинки: П8745 (ФАО 280), П8000 (ФАО 230), П9175 (ФАО 330) тощо. Ці гібриди прагнуть потрапити до дбайливих господарів задля реалізації свого потенціалу. Для середнього фермера є гібриди пластичні ПР39Д81 (ФаО 260), ПР39Г8 (ФАО 230), ПР39Г32 (ФАО 200). Вони так само мають свій потенціал, але потребують менших витрат. Наші гібриди популярні в України й через те, що у компанії Pioneer є завод у Полтавській області. Звідти продукція іде й на експорт». Старший менеджер компанії Syngenta в Західній Україні Василь Романюк виклав такі кукурудзяні козирі: «На Тернопіллі мають попит середньоранні гібриди кукурудзи НК Джитаго (ФАО 210, має швидкий початковий ріст), Делітоп (ФАО 220, високотолерантний до кореневих і стеблових гнилей, пухирчастої сажки, гельмін-тоспоріозу, іржі), НК Неріса (ФАО 200, має високу холодостійкість), НК Фалькон (ФАО 220, має високу швидкість віддачі вологи під час дозрівання), у південних регіонах Тернопільської області й на Буковині популярніші НК Люціус (ФАО 340, найкраще розкриває свій потенціал за інтенсивної технології), НК Кобальт (ФАО 320, має напрочуд високу посухостійкість), Нк Термо (ФАО 330, майже ідеально вирівняні рослини)».

Регіональний представник Monsanto у Хмельницькій і Чернівецькій областях Роман Колесник наголосив на частці ринку насіння кукурудзи в Україні, який займає його компанія: «Здебільшого в Західній Україні вирощують кукурудзу з ФАО 250-350. Гібриди «Монсанто» дехто тут ростить навіть із ФАО 390. Із хітів наших продажів відзначу старі добрі гібриди ДКС 2960 (легенда заходу), ДК 315 (якість, перевірена часом), ДКС 3511 (король полів). Проте наразі вже з’явилася нова лінійка гібридів, що відчутно перевищують знаних фаворитів за врожайністю, вологовіддачею, і потроху ці продукти набувають популярності. За кукурудзою в Україні ми є лідерами - за продажами, за посівними площами, частка ринку в Україні, яку ми займаємо, перевищує 25%.

Урожайні рекорди? Цілком реально з нашими гібридами ДКС 4590 (потенціал, який вражає), ДКС 4795 (all inclusive) домогтися врожайності 15 т/га. Із гібридом ДКС 3705 (для віртуозів агрономії) на полях, де є органіка, також можна поновити врожайні рекорди».

Менеджер із регіонального розвитку компанії Limagrain Микола Романенко підкреслив чудову вологовіддачу пропонованих гібридів: «Тут ми представляємо гібриди кукурудзи з ФАО від 210 до 320. Гібриди кукурудзи Limagrain характеризує висока холодостійкість. Вони мають добрий старт, швидко досягають розвитку. Важливо й те, що більшість гібридів має високу посухостійкість. Варто відзначити ранньостиглий гібрид Аалвіто (ФАО 210). Урожайність у нього середнього рівня, але щодо вологовіддачі - він веде перед. Його передзбиральна вологість становить 16,5%. А врожайність гібрида Адевей (ФАО 290) тут, на змагальному полі, перевищила 100 ц/га. Гібриди Limagrain чудово підходять для західного Лісостепу». Регіональний менеджер компанії RAGT Semences Україна Максим Гаврилюк наголосив, що у змаганнях бере участь чи не вся лінійка гібридів, пропонованих організацією: «Наша компанія працює з двома дистриб’юторами - «Ерідон» і «Агрозахист Донбас», які мають ексклюзивні лінійки. На цьому полі ми представляємо майже всю лінійку нашої кукурудзи, яку продає наш постійний добрий партнер компанія «Ерідон», - від ФАО 210 до ФАО 430. Урожайність - близько 10 т/га. Єдиний негативний момент для наших гібридів у тому, що вони не терплять загущення, а на цьому полі забагато посіяно. Наше насіння стовідсотково виробляється у Франції.

Селекція працює у напрямі того, щоб у кукурудзи було два повноцінних качани. Це -вагомий плюс. Щодо вологовіддачі не бачу проблем - 18-22% залежно від ФАО. Наразі RAGT Semences Україна збільшила штат, і наша діяльність спрямована на те, щоб нас більше впізнавали. Ми не є кооперативом, а є суто насіннєвою компанією, маємо шість насіннєвих заводів, здатні пропонувати якнайкращі продукти. Тут непогано йде гібрид Акксентус (ФАО 250). Має зубоподібний тип зерна, високу стійкість до перепадів температур і генетичну стійкість проти гельмінтоспоріозу. Гібрид Аякс (ФАО 230) торік у Київській області дав урожай 160 ц/га за вологості 18%. З’явився в нас і новий гібрид Полюккс (ФАО 290), що має швидку вологовіддачу під час дозрівання».

Торговий представник відділу кукурудзи та олійних культур KWS у Тернопільській області Михайло Гордій давав інтерв’ю, ще не знаючи, що чемпіоном стане саме гібрид його компанії: «Наша лінійка гібридів кукурудзи складається з 20 найменувань. На цьому полі - гібриди з ФАО 180-320. Їх основні риси -добра врожайність і стійкість проти вилягання. Особисто мої улюблені гібриди - Сільвініо з ФАО 200 та Кінесс із ФАО 210, які мають високий потенціал урожайності й добру вологовіддачу. Торік Кінесс дав у сухому зерні 138 ц/га, Крабас із ФаО 300 -132 ц/га у сухому зерні, КВС 6471 (ФАО 340) торік давав 150 ц/га у сухому зерні».

Отже, найбільшу врожайність показав рекомендований для інтенсивних технологій гібрид Камаріллас (ФАО 320) зі швидкою вологовіддачею і високою посухостійкістю -118,93 ц/га за вологості 19,8%. Наші вітання переможцю!

ВИДЕО
СОБЫТИЯ